Home (CZ) | PL | SK | DE | EN | RU
Aktuality
Video
Reference
ROI supported us in realigning the way our company was organized. In particular, I value the pragmatic, expert, and collegial collaboration, as well as the extensive sector knowledge in the automotive and automotive supplier industry.
Jürgen Otto, Head of Management, Brose Fahrzeugteile GmbH & Co. KG

Průmysl 4.0 – chytrý slogan, ale také obsah

Digitální revoluci v praxi je možno shlédnout na stánku Česko-německé obchodní a průmyslové komory (ČNOPK). Hlavní téma letošního MSV je Průmysl 4.0, kterému je mu věnován celý pavilon A1. Tento pavilon ukazuje přehlídku aktuálního vývoje a nejmodernějších trendů tzv. čtvrté průmyslové revoluce. Na stánku č. 14 je zastoupena ČNOPK společně s partnery roku „Průmysl 4.0 – rEvoluce probíhá“, společnostmi Bosch Rexroth, ROI Management Consulting, Siemens a Schunk.

ČNOPK společně s partnery vybudovala mezioborovou diskuzní platformu, jejíž cíl je nalézat odpovědi na klíčové otázky tématu Průmysl 4.0 a aktivně podporovat jeho implementaci v ČR. Digitalizace již teď modifikuje průmyslovou výrobu ve všech odvětvích. „Digitalizace na veletrhu představuje důležité téma, takže si myslím, že ČNOPK přišla ve správnou dobu se správnou věcí. Česká republika, jako průmyslová země, potřebuje technologickou modernizaci,“ řekl premiér Bohuslav Sobotka při návštěvě stánku ČNOPK. S touto revolucí se budou muset vypořádat malé, střední i velké firmy, budou-li chtít zůstat konkurenceschopné. Pro naše hospodářství to znamená velkou výzvu.

Ve firmě Schunk vnímáme výrazné změny, jenž se v posledních letech uskutečnily v průmyslu. Nejde pouze o technologický pokrok jako takový, ale i o nové přístupy k práci s informacemi, zdroji a procesy,“ řekl Marcel Páter, obchodní ředitel Schunk Praha, a pokračuje: „Nejdůležitější ale je, jakým způsobem lze tento systém efektivně řídit. Průmysl 4.0 pro nás představuje příležitost i výzvu pro udržení hi-tech výroby v tomto regionu, a s tím související poskytování inovativních řešení pro naše zákazníky.

Bosch Rexroth je jednou z firem, jež touto oblastí důkladně zabývá již od jejího vzniku, a která úspěšně implementovala projekty - Use Case - jak ve výrobních závodech firmy Bosch, tak i u externích zákazníků na německém trhu. Na letošním veletrhu se firma Bosch Rexroth zaměřila hlavně na prezentaci svých dovedností a schopností dalšího rozvoje aktivit Průmyslu 4.0 v prostředí České republiky,“ říká Dětřich Robenek, generální ředitel Bosch Rexroth v ČR.

Firma Siemens ukazuje nejnovější, celosvětově úspěšnou, interaktivní testbed aplikaci s názvem „360° výlet za digitalizací“ díky takzvaného SmartTable. „Poutavým způsobem, pomocí skleněných kamenů, jenž ovládají tento Use Case - SmartTable - ukazujeme, jak společnost Siemens reaguje na aktuální požadavky – jak vyrábět pružněji, rychleji a levněji díky integrovanému inženýrství a za využití řešení Digitální továrny. Zájemci si mohou vyzkoušet plánování výroby přímo v reálném průmyslovém prostředí díky 3D virtuální aplikaci,“ říká Wolfgang Weissler, ředitel divize Digital Factory & Process Industries and Drives Siemens v ČR.

Navýšení efektivity společností pomocí implementace nejnovějších technologií je též jedním z cílů společnosti ROI Management Consulting. „Náš úkol představuje zprostředkování nových technologií Průmyslu 4.0 našim zákazníků, ať to už v naší Lean Fabrice, jež prezentujeme zde na veletrhu, nebo v pilotních projektech, v rámci nichž řešíme nové obchodní modely IoT, Use Case, testbed a možnosti digitalizace.“ řeklRobert Beňačka, který vede českou pobočku.

Pokud Vás zajímá, jak vypadá Průmysl 4.0 v praxi, navštivte stánek ČNOPK, kde budou přibližně od 14 hodin zástupci Technické univerzity Chemnitz ukazovat, prostřednictvím takzvaného Demonstratoru, jak funguje specifická příprava a zprostředkování informací za pomoci tabletu a mikrobuněk na bázi bluetooth a upozornění zaměstnance chytrými hodinkami. Též proběhne get-together setkání se zástupci předních technologických firem a výzkumných institucí, kteří jsou řečníky a účastníky diskuzí na odborné konferenci ČNOPK „Fórum Průmysl 4.0“, která se proběhne v hotelu Holiday Inn.

Zdroj: AHK