Home (CZ) | PL | SK | DE | EN | RU
Aktuality
Video
Reference
ROI supported us in realigning the way our company was organized. In particular, I value the pragmatic, expert, and collegial collaboration, as well as the extensive sector knowledge in the automotive and automotive supplier industry.
Jürgen Otto, Head of Management, Brose Fahrzeugteile GmbH & Co. KG

ROI Dialog vydání č. 30

Ke stažení ve formátu pdf

Inovativní řešení v rámci konceptu zásobování ve společnosti Schlaadt Plastics GmbH 

>>více

Štíhlá výroba při zhotovování laserů ve společnosti JENOPTIK, a to v rámci celokoncernového JENOPTIK-Exzellenz-Programu

>>více

Vyšší efektivita díky štíhlé organizaci v zákaznickém centru Daimler AG

>>více

Společnosti Miba Friction Group se podařilo zvýšit výnosy díky důslednému pročištění portfolia

>>více

 

 

 

 

Inovativní řešení v logistice - Efektivní přeprava lehkého zboží

 
Společnost Schlaadt Plastics GmbH je už více než sto let úspěšnou střední rodinnou firmou v obchodní oblasti parket a plastů. V obchodní sféře plastů zhotovuje inovativní balení na jedno a více použití, jakož i funkční či různé balicí výlisky pro různé segmenty: automobilový průmysl, elektrotechnický průmysl, topení a sanita, stavebnictví či domácí zařízení. ROI získal zakázku na zásobovací koncept pro dodávky výlisků just in time do továrny na výrobu domácích spotřebičů.

Na ochranu před škodami způsobenými přepravou musí být kuchyňská zařízení, jakož i krby či digestoře řádně zabalené. K tomu slouží výlisky ze Styroporu®, které dokážou kombinovat specifickou váhu s nejlepšími tlumicími vlastnostmi. Firma Schlaadt už několik let zabezpečuje dodávky takových balicích výlisků pro závod na výrobu domácích spotřebičů v Brettenu u Karlsruhe. Závod se totiž chtěl koncentrovat na hlavní výrobu, a proto vlastní výrobu balení stáhl.

 

Zadání

V roce 2008 přišla firma Schlaadt s inovativním konceptem zásobování. Nejdříve si vedení myslelo, že by bylo nejlepší postavit nová výrobní místa blízko továrny, ale kvůli vysokým stavebním nákladům se plán neuskutečnil. A tak si firma vytyčila tyto cíle:
· Zásobovat výrobu z továrny Schlaadt v Bitzfeldu blízko Heibronnu, která je vzdálená 74 kilometrů
· Jednotný zásobovací koncept pro krby a digestoře
· Přímé dodávky na linku, které by dělali zaměstnanci Schlaadt
· Interakce štíhlé systematiky výzev, optimalizace nákladů na obou stranách současně při vysoké efektivitě

Úloha ROI sestávala z toho, aby podpořila a prosadila koncepci firmy Schlaadt. K tomu byli už od počátku povoláni odborníci, aby intenzivně už při plánování směřovali ke společnému efektivnímu chodu. Správně a jasně stanovené podmínky a plán totiž rozhodují o budoucím úspěchu projektu. 

V prvním kroku vytvořil tým zásobovací řetězec v hrubých rysech. Zároveň vyhodnocoval tzv. ,,morfologické bloky“. ,,S těmito metodami dosáhneme jasný prostor pro řešení každého procesního kroku. Hned na začátku je však potřeba vybrat smysluplnou alternativu pro fungování procesu jako celku,“ vysvětluje Dr. Thomas Troll, ROI partner, který projekt vedl. ,,Umíme tak zabránit, aby se inovativní aspekty nepřehlédly.“
Upřednostňovaný proces se vyznačuje následujícími znaky:
· Čtyřhodinový čas dodání na linku na základě Kanban-výzvy
· Jednotná vozidla pro všechny části balení
· Rovnoměrný náklad
· Jeřáb na nakládku a vykládku výměnných nástaveb na nákladní vlaky
· Dva nákladní vlaky s výměnnými nástavbami v neustálém oběhu
· Nákladní auta s nožnicovým zdvihem nástavby v továrně na domácí spotřebiče jsou určena na přenos výměnných nástaveb na rampu
· Přímá obsluha vozidel na překladišti a vyhovující pracovní místo
· Potvrzení o vystavení čárových kódů a přímý e-mail pro přepravce na místo výroby (= odvolání)
 

Rámcové podmínky plánu

Při balicích výliscích se jedná o velkoobjemové části s porovnatelně nízkými výrobními náklady. Aby se náklady na logistiku nevázaly na cenu částí, vznikly osobité nároky na hospodárnost zásobovacího konceptu. Už v jádru přístupu ROI k plánování zásobování se od začátku paralelně uvažovalo o procesním řetězci a nákladech. 

Při tom pomohl vlastní časově-hospodářský systém logistiky ROI - ROM®, pomocí kterého se přepravní a manipulační procesy dají vyhodnotit v krátkém čase. Už v prvním kroku bylo zajímavé maximální využití nákladního prostoru v kamionu, kde se šlo až po strop. Správnost této varianty s logistikou ROM® se na předimenzovaných manipulačních a přepravních procesech ukázala rychle. Implementovaný koncept prosadili tedy i v rámci kamionů.

Úspěchu tohoto konceptu pomohlo i nasazení Scherenhubfahrzeugs, které známe z letiště, kde s nimi zásobují palubu. Takové vozidlo je možné přizpůsobit pro Wechselbrücken a rozšířit bezpečnostní funkce. Kamera umožňuje dozor nad seřazováním. Datová výměna mezi vozidly a bránou v Obergeschosse zabezpečuje, aby se brána otevřela až ve chvíli, kdy se napojí kamion, a při otevřené bráně je potom zajištěné i vozidlo.

Jednoduché, ale účinné vyhodnocení se točí kolem zásobovacího systému. Dovoz z výroby bude označený čárovými kódy a vyhodnocovaný pomocí scanů. Informace budou bezprostředně automaticky přeposílané mailem do výroby na přenosné zařízení, které mají zaměstnanci nákladky. Tak mohou využít a překonat hranice standardizovaného a jednoduchého komunikačního prostředku.

 

Shrnutí

Společnost Schlaadt Plastics GmbH dokázala prosadit inovativní řešení zásobování balicími výlisky just in time , a to ze vzdálenosti 74 km, kde se výlisky vyrábí, na těžko dostupné linky. Jak dodavatel, tak zákazník profitují z inovace. Výrazně se snížily manipulační náklady a zatížení prostor, které se do té doby využívaly. Základem byl metodicky jasný a čistý přístup, který dokáže velmi hospodárně nakládat s časem, a to díky nasazení logistiky ROM® . Pozitivní bylo, že osoby zodpovědné za projekt a odborníci ROI se s novým konceptem rychle sžili a program doplnili o nové nápady a vlastní know-how. Kombinace inovací a zkušeností se v tomto projektu ukázala jako nejlepší.

 

Názor zákazníka - vlastní dynamika vyvinuta

„Všichni zúčastnění kolegové byli už od začátku silně zapojeni do projektu, což zvýšilo míru akceptace a přijetí novinek v celém týmu. Zejména Gitterwagen všechny přesvědčil. Udržitelnost je pro nás velmi důležitá: proto se staráme o pravidelnou zpětnou vazbu a snažíme se intenzivně komunikovat se zaměstnanci, aby šly optimalizace a inovace stále vpřed. Při spolupráci s ROI se nám podařilo vyvinout si vlastní dynamiku, ze které budeme určitě dále profitovat. V následujících měsících máme v plánu krok za krokem prosadit a implementovat Kanban-vyhodnocování a pomocí dalších IT řešení se budeme snažit pokračovat v další automatizaci procesů.
 
Axel Krämer, obchodní ředitel Schlaadt Plastics GmbH
 
 

Názor zákazníka - náklady klesly

„S výsledkem projektu jsme v každém ohledu velmi spokojeni: při každodenní dodávce poklesly náklady na jízdy a dostupnost naopak vzrostla. Na obou stranách – dodavatel a zákazník - velmi dobře fungují určená propojení na doplnění zásob a obě strany jsou spokojené. Zredukováním skladovacích ploch jsme získali čistý prostor 900 m2. Vnitrozávodní tok výrobků se snížil asi o 40 procent. To představuje ušetření nákladů na jeden a půl člověka za jednu směnu. Spolupráce se společností ROI byla velmi konstruktivní, vyzdvihl bych zejména to, že se jejich specialisté dívají na věc díky svým zkušenostem velmi prakticky. Jen tak bylo možné společně připravit a naplánovat cestu každodenního zásobování do puntíku a prosadit tak koncept dodávky ,,just in time“.

Uwe Wäckerle, obchodní ředitel, Schlaadt Plastics GmbH